Szlachetna paczka 2016

Po raz drugi w dwuletnim okresie działalności wzięliśmy udział w akcji „Szlachetna paczka”.

W tym roku postanowiliśmy spełnić marzenia świąteczne Pani Teresy i jej dorosłego syna Pana Andrzeja.

Przygotowaliśmy 13 paczek o łącznej wartości 1300 zł. W paczkach codzienność – cukier, mąka, konserwy mięsne, rybne, warzywne, makarony, olej, środki czystości. Trochę świątecznie – herbata, kawa, słodycze. Ubrania – kurtka, kapcie, czapki, rękawiczki, szalik. Pościel – kołdra, poduszka i największe marzenie Pana Andrzeja – nowy, błyszczący czajnik. Wszystko zapakowane w piękne świąteczne pudła, zawiezione najpierw do magazynu mieszczącego się w tym roku w szkole w Sochoniach, kolejno po zaksięgowaniu, do adresatów, do Nowodworców.

Bardzo skromny domek z dopiero niedawno uruchomionym piecem, na fotelu starsza, schorowana Pani Teresa, po domu krzątał się Pan Andrzej.

W pierwszej chwili ogromne zaskoczenie, zdziwienie i niedowierzanie, że te wszystkie trzynaście paczek to dla Nich. Radość rozpakowywania, dreszczyk emocji z powodu tajemniczej zawartości każdej z paczek i ponowna radość z otrzymanych prezentów. Zdziwienie i szacunek towarzyszących nam Pań, że wszystkie prezenty potrzebne, wszystkie nowe i wszystkie dobrej jakości.

Nasze emocje – wykraczające poza codzienność obcowanie z nieporadnością życiową, niemocą
radzenia sobie w zwykłych sprawach domowych, choroby, które dla części z nas są codziennością zawodową, ale jakby w sterylnych warunkach szpitalnych czy poradnianych.

 

szlachetnapaczka2016_dolinaczarnej
Szlachetna Paczka 2016

Spontanicznie postanowiliśmy o kontynuowaniu pomocy poza akcją „Szlachetna paczka”; pozostajemy w kontakcie z Panią opiekującą się Rodziną z ramienia Polskiego Czerwonego Krzyża. W każdej chwili gotowi jesteśmy na ponowienie dostaw chociażby podstawowych artykułów spożywczych, potrzebnych Rodzinie ubrań czy sprzętu gospodarstwa domowego.

W podsumowaniu trochę przemyśleń – cieszymy się, że mogliśmy komuś pomóc w ramach pięknej akcji „Szlachetna paczka”, ale w wielu wypadkach, i przypuszczamy, że nie jesteśmy w tym odosobnienie, jednorazowa pomoc to trochę tak, jak pokazanie komuś na chwilę lepszego świata przez szybę. Są rodziny, które gubią się w otaczającej rzeczywistości z racji niedostatków finansowych, tragedii życiowych, zwykłej nieporadności socjalnej czy opuszczenia. I to dobrze, że są instytucje pomagające takim ludziom niejako „z urzędu”, natomiast wskazane jest ze wszech miar pomaganie „pozaurzędowe” ludzi dobrej woli, ludzi którzy mogą sobie na taką filantropię pozwolić, ludzi, którym pomaganie sprawia ogromną przyjemność i daje ogromną satysfakcję. Bo czyż nie powiedział Paweł na spotkaniu z Efezjanami, iż „więcej jest szczęścia w dawaniu aniżeli w braniu” (Dzieje Apostolskie 20, 35).

 

Reklamy